MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin İl Eğitim Tarihi Dijital Albümü

Mersin İl Eğitim Tarihi Dijital Albümü

Değerli Meslektaşlarım,

Kıymetli Velilerimiz,

Geleceğimizin Mimarları Sevgili Yavrularım;

Bir milletin bekası; kültürel mirasının korunması, nesilden nesile sağlıklı bir şekilde aktarılması ve sürekli geliştirilip yaşatılmasıyla mümkündür. Bu anlamda en büyük görev eğitime ve eğitim kurumlarına düşmektedir.

Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizin tarih şuuru ile donatılması, ancak kültürel bilince sahip olmalarıyla mümkündür. Tarih şuuruna sahip oldukları takdirde aidiyet hissi perçinlenen gençlerimiz, kendilerini bu aziz milletin ayrılmaz bir parçası olarak görürler. Bakanlığımız, bu güne kadar yaptığı çalışmalarla öğrencilerimizin vatanını seven, ülkesi için çalışan ve aynı zamanda kökleriyle bağlarının farkına varmış bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlamıştır. Bu amaçtan hareketle, eğitim tarihimizin izlerini görünür kılmak ve öğrencilerimizin, geçmişleriyle gelecekleri arasında bir köprü kurarak eğitimin geleceğini inşa etmelerine katkı sağlamak üzere, ülke çapında çeşitli eğitim kurumlarımızda eğitim tarihi müzeleri oluşturmuştur.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de ilimizde, Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim 2019 tarihinde, ilimizin en eski eğitim binasına sahip olan Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesinde, İl Eğitim Tarihi Müzemizin açılışını gerçekleştirdik. Bu tarihten itibaren de gerek ilimiz gerekse Türk eğitim tarihimiz açısından önemli ve değerli bir envantere sahip olan müzemizin, bir okul dışı öğrenme alanı olarak ziyaret edilmesini sağlayarak pek çok öğrencimizi müzemizle buluşturduk.

Son olarak, pandemi süreci nedeniyle müzemizi ziyaret etme şansını henüz bulamamış olan ziyaretçilerimiz için müze görüntülerinin de yer aldığı bir albüm hazırladık. Bu albümün, içeriğe dair fikir vererek sizler için faydalı olmasını diler, en kısa sürede müzemizi bizzat ziyaret etmeniz temennisiyle hepinize, sevgi ve saygılarımı sunarım.  

Adem KOCA

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü

 

>>> Mersin İl Eğitim Tarihi Dijital Albümü'ne ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.