MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"MERSİN İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ" AÇILIŞIÖZEL GÜNDE ÖZEL AÇILIŞ

Mersin Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi'nde "MERSİN İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ" Açılışı yapıldı.

Yapılan açılışta konuşma yapan Mersin İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Adem KOCA,

"Sayın Valim, Değerli Protokol Üyeleri, kıymetli yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve geleceğimizin mimarları sevgili öğrenciler,

Eğitimin genel sorumluluğu, topluma uyumlu bireyler yetiştirmek ve bireylerin kendi kültürel kimliklerini kazanmaları, toplumdaki yerlerini almaları ve yaratma güçlerini geliştirebilmeleri için uygun ortamlar hazırlamaktır.

Bugünkü anlayışta eğitim yöntemleri, eski tip öğrenimden yani "kara tahta önünde ders yapmak" tan ayrılmıştır. Artık gezerek, görerek, araştırarak öğrenme etkinlikleri ön plana çıkarılmıştır.

Bu anlamda müzeler;barındırdıkları tarihi, bilimsel ve kültürel birikimler bakımından, eğitim etkinliklerine destek sağlayan en önemli eğitim ortamları arasında yer almaktadır.

Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizin tarih şuuru ile donatılması, ancak kültürel bilince sahip olmalarıyla mümkündür. Tarih şuuruna sahip olan gençlerimizde aidiyet hissi perçinlenecek, gençlerimiz kendilerini bu milletin ayrılmaz bir parçası olarak göreceklerdir.

Bu şuura sahip bireyler yetiştirmede en büyük görev, Milli Eğitim Bakanlığına düşmektedir. Bu güne kadar yaptığı çalışmalarda Bakanlığımız, öğrencilerimizin vatanını seven, ülkesi için çalışan ve aynı zamanda kökleriyle bağlarının farkına varmış bireyler olarak yetişmelerini hedeflemiştir.

Kadim tarihimiz kadar köklü bir eğitim tarihimizin de olduğu gerçeğinden hareketle, Bakanlığımız, bu tarihin izlerinigörünür kılmak; okul ve kurumlarımızda öğrenim gören gençlerimizin, geçmişleriyle gelecekleri arasında bir köprü kurarak,eğitimin geleceğini inşa etmelerine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye'nin 81 ilinde81 eğitim tarihi müzesi kurma projesini hayata geçirmiştir.

İl Eğitim Tarihi Müzeleri ile kültürel zenginliğimize katkı sağlayan ve Türk eğitim tarihine ışık tutacak objeler, gün yüzüne çıkarılmıştır. Gençlerimizin, belirli bir program çerçevesinde bu alanları ziyaret etmeleri sağlanarakeğitim müzeleri, okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme alanı olacak; yaparak, yaşayarak öğrenme prensibinden hareketle, öğretim programlarının kazanımlarının aktarılmasında önemli bir görev üstlenecektir.

Proje kapsamında her ilde bir değerlendirme komisyonu kurulmuş, o ilde yer alan ve kuruluş tarihi en eski olan lise binası başta olmak üzere, uygun okul veya kurumlar tespit edilmiş ve belirlenen yerde bir müze alanı oluşturulması kararınca hareket edilmiştir. Bu bağlamda Türkiye çapında 59 Anadolu Lisesi, 13 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 3 Fen Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi ve farklı nitelikte 5 eğitim kurumu müze alanı olarak belirlenmiştir.

Bizler de Cumhuriyetimizin 96.yılına denk gelen bu özel günde, ilimizin en eski eğitim binasına sahip olan Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi'nde,Mersin İl Eğitim Tarihi Müzemizin açılışını gerçekleştiriyoruz.

Gerek il eğitim tarihi gerekse Türk eğitim tarihi açısından önemli ve değerli bir envantere sahip olan müzemiz, il bazında hazırlanacak plan ve programlar dahilinde, okul dışı öğrenme alanı olarak da kullanılacaktır.

Bu vesileylemüzemizin saydığımız kuruluş amaçlarına en iyi şekilde hizmet etmesi diliyor,eğitim ve kültür varlığımıza katacağı değere hürmetle hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

 29-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.