MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimleri Demokrasi Şöleni Havası İçinde Gerçekleştirildi

Mersin İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimleri Demokrasi Şöleni Havası İçinde Gerçekleştirildi

Mersin İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimleri Demokrasi Şöleni Havası İçinde Gerçekleştirildi

Mersin İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimleri 13 ilçemizin ilçe öğrenci meclisi başkanları ve delegelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Sınıf temsilciliği ile başlayan seçim heyecanı İl temsilciliği seçimleriyle sona erdi


Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi gereği her yıl yapılan sınıf temsilcilerinin seçimiyle başlayıp, okul temsilciliği ilçe temsilciliği seçimleriyle devam eden seçim süreci il öğrenci meclisi seçimlerinin yapılmasıyla sona erdi.

İçel Koleji Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen ve bir şölen havasında geçen seçime İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ile 13 ilçenin ilçe öğrenci meclisi temsilcileri ve üyeleri katıldı.

 

İçel Koleji Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Çevik bir konuşma yaparak bu anlamlı etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek bütün katılımcılara hoş geldiniz dedi.

 

Bağış, “Sınıf Temsilcisinden Türkiye temsilcisine kadar bütün öğrenciler aynı önemdedir”


Ülkemizin demokrasi ile güçlendirilmesi, öğrencilerimizde demokrasi kültürünün oluşturulması, hoşgörü, katılım ve ifade bilincinin geliştirilmesi için demokrasi eğitimi ve öğrenci temsilciliği projesinin başlatıldığını söyleyerek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış, bu seçimlerle öz kültürünü tanıyan ve özümseyen, millî ve manevî değerlere bağlı, kültürel değerlerini bilen ve yaşayan nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi.

 

Sınıf temsilciliğinden Türkiye temsilciliğine kadar bütün seçilen öğrencilerin aynı değerde ve önemde olduğunun altını çizen Bağış, Sınıfta, okulda, ilçede ve ilde temsilci olarak seçilen öğrencilerin bir araya gelerek eğitimi, başarıyı, yaşanan sorunları, neler yapılabileceğini görüşmeleri, fikir alış verişinde bulunmaları, öğretmenleri ve yöneticileriyle birlikte çalışmaları gerektiğini belirtti.

 

Konuşmalar sonrası geçici divan kurulu başkan ve üyeleri ile sandık kurulu başkan ve üyeleri seçimle belirlendi.

 

İl Öğrenci Meclisi Temsilciliği için farklı ilçelerden 4 aday yarıştı


İl Öğrenci Meclis Başkanlığı için Erdemli ilçesinden Ali Öztürk, Mezitli ilçesinden Meryem Sevim, Silifke ilçesinden Ahmet Seyrek ve Yenişehir ilçesinden Hakkı Can Toprak aday oldu. Aday olan 4 öğrenci tanıtım çalışmalarını gerçekleştirip divan tarafından kendilerine verilen süre içinde konuşmalarını yaptılar.

 

Yapılan seçim sonucunda Silifke Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Seyrek İl Öğrenci Meclis Başkanı olarak seçildi. Ahmet Seyrek’in listesinde Akdeniz ilçesinden Kemal Umut Gülşen başkanvekili olarak, Aydıncık ilçesinden Cemil Yılmaz ve Gülnar ilçesinden Sefa Küçükköse üye olarak yer aldılar.

Seçim sonrası bütün öğrenciler birlik görüntüsü verdi

Seçimler sonucu yeni seçilen başkan ve yönetim bütün öğrenci ve katılımcılar tarafından tebrik edilerek örnek bir birlik görüntüsü verildi.

Seçim birlikte çekilen hatıra fotoğrafları ve İçel Koleji Anadolu Lisesi tarafından verilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.

 

 

08-12-201608-12-201608-12-201608-12-201608-12-201608-12-2016 08-12-2016

08-12-2016

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.