MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MERSİN İLİ 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI YAYIMLANDI

MERSİN İLİ 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI YAYIMLANDI

Millî Eğitim Bakanlığının hazırladığı örnek konu soru dağılım tabloları dikkate alınarak il/ilçe ve okullarda yapılacak olan ortak sınavlarda kullanılmak üzere ilimize ait konu soru dağılım tabloları 9 Şubat 2024 tarihinde yapılan il alan zümre kurulları tarafından hazırlanmış https://mersinodm.meb.gov.tr adresinde yayımlanmıştır. Öğretmenlerimiz; okullarında yapacakları sınavlarda konu soru dağılım tablolarında belirtilen senaryolardan birini seçip, ilgili senaryodaki kazanımlara ve soru sayılarına göre sınav yapacaklardır.

Bakanlık ve İl/İlçe tarafından gerçekleştirilecek ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacaktır. Bunun dışında kalan seçmeli dersler dahil tüm derslerin sınavları (uygulamalı sınav yapılan dersler hariç) okul düzeyinde ortak yazılı sınav olarak yapılacaktır. Bu sınavlar, cevaplarını öğrencilerin oluşturduğu ve farklı bilişsel düzeyde kazanımları ölçen maddelerden oluşacaktır. Sınavların açık uçlu sorulardan oluşması esastır. Kazanımın özelliği ve bilişsel düzeyine göre sınavlarda kısa cevaplı sorular kullanılabilecek, ancak sadece kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı sınavlar yapılamayacaktır.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 2. dönem 1. yazılı sınavlarından 6. sınıf Türkçe ve 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı derslerinin sınavları 26 Mart 2024 Salı günü, 6 ve 9. sınıflar matematik derslerinin sınavları ise 27 Mart 2024 Çarşamba günü Bakanlığımız tarafından ortak sınav olarak yapılacaktır.

İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulunca alınan karar gereği 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 6. sınıf sosyal bilgiler dersi 2. dönem 2. sınavı ilimiz genelinde 28 Mayıs 2024 Salı günü ortak yapılacak olup uygulama kılavuzu sınav öncesinde okullarla paylaşılacaktır.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.