MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin ve Tarsus Üniversitesi ile Suphi Öner Öğretmenevi Arasında Yemek Protokolü

Mersin ve Tarsus Üniversitesi ile Suphi Öner Öğretmenevi Arasında Yemek Protokolü

"GELECEĞİN AŞÇILARI MERSİN'DE YETİŞİYOR..."

Mersin Valisi Sn. Ali İhsan SU Başkanlığında Mersin ve Tarsus Üniversitesi ile Suphi Öner Öğretmenevi Arasında Yemek Protokolü imzalandı.

Mersin ve Tarsus Üniversitesi Rektörlükleri ve Suphi Öner Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu arasında yemek hizmeti alımı konusunda, 17 Ekim 2019 Perşembe günü saat:15:30 da Suphi Öner Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü'nün Anamur Toplantı Salonu'nda yapılan protokole, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Adem KOCA, Mersin Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Ahmet ÇAMSARI, Tarsus Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Orhan AYDIN katıldı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Adem KOCA yaptığı konuşmasında;

             "Kalkınmış ve refah düzeyini yakalamış bir Türkiye'nin geleceği, eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçer. Bunda da mesleki eğitimin payı oldukça büyüktür.

Bizler, toplumsal gelişimin ancak gençlerimizin potansiyellerini ortaya koymaları ve üretken bireyler olarak topluma katılımları için gerekli imkan ve fırsatların oluşturulması ile mümkün olduğuna inanıyoruz.  Gençlerin mesleki ve teknik eğitime yönlendirilmesi gerektiği tartışmasız bir gerçektir. Böylelikle yetiştirilecek nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılması sağlanmış olur. Nitelikli mesleki teknik eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektörlerinde istihdam sağlanmış olacaktır.

Türkiye'de gençlerin meslek liselerine yönelik ilgisi olması gerekenin çok altındadır. Bunun temel nedeni gençlerin iş bulma olanaklarının üniversite mezunu öğrenciler için daha fazla olduğunu düşünmeleridir. Oysa üretim, sanayi nitelikli ara eleman bulamamaktan şikayetçidir. Bütün bunların üstüne bir de üniversite mezunlarının işsiz kalma oranını da eklersek meslek liselerine ilginin artması için bir şeyler yapılması gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu çerçeve içinde Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak il genelinde7 ilçemizdeki  farklıMesleki ve Teknik Liselerde 998  Yiyecek İçecek öğrencimiz  ve Halk Eğitim Merkezlerinin kurslarında eğitim gören çok sayıda kursiyerlerimiz  olduğu gerçeğinden yola çıktık. Bize düşen bu öğrencilerimizin ve kursiyerlerimizin uygulama alanlarını genişletmek, onların kalifiye elaman olarak yetiştirilmelerine katkı sağlamak ve en önemlisi onları hayata hazırlamaktı. Öğretmenevimizde sağlamış olduğumuz uygulama alanlarını genişletme çalışmalarının hız kazanmasıyla Mersin ve Tarsus Üniversitelerindeki yemek anlaşmalarını imzalamış bulunuyoruz. Böylelikle bu üniversitelerin mutfaklarında eğitici bir ustamız, yardımcımız ve öğrencilerimiz görev alacaktır. Bu sayede öğrencilerimizin kalifiye elaman olmalarını sağlayacak büyük bir fırsat yaratmış bulunuyoruz. Asıl önemli olan onların istihdamlarının sağlanmasıdır.

Hatırlarsanız bir slogan vardı hepimizin hafızalarına kazınmıştı: "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" bizim için de böyledir. Biz, bir denizyıldızını yeniden hayata döndürdüğümüzde işimizi yapmanın huzurunu ruhumuzda yaşıyoruz. El ele verdiğimizde çok daha fazla denizyıldızına hayat vereceğimize inanıyor, bu projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

 17-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-201917-10-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.