MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin'de Okul Öncesi Yaz Eğitimlerinin Yaygınlaştırılması Amacıyla Toplantılar Gerçekleştirildi

Mersin'de Okul Öncesi Yaz Eğitimlerinin Yaygınlaştırılması Amacıyla Toplantılar Gerçekleştirildi

Mersin'de Okul Öncesi Yaz Eğitimlerinin Yaygınlaştırılması Amacıyla Toplantılar Gerçekleştirildi 

Okul öncesi eğitim yaygınlaştırmak, geliştirmek, okul öncesi eğitimden yararlanamayan çocukların eğitime erişimini sağlamak ve bu çocuklarımızı ilkokul birinci sınıfa hazırlamak amacıyla ilimizde Okul Öncesi Yaz Eğitimi kursları açılıyor. 

13 ilçede açılma işlemleri yapılan okul öncesi yaz eğitimlerine yeni öğretim yılında ilkokul 1.Sınıfa başlayacak ve geçtiğimiz eğitim yılında herhangi bir okul öncesi eğitimi almamış olan bütün çocuklar katılabilecek. 


Okul Öncesi Yaz Kursları Ücretsiz         

Yaz eğitimleri Ağustos ayı sonuna kadar sürecek. Yaz kurslarına katılan çocukların ailelerinden herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup kurslar tamamen ücretsiz olacak. Açılan ve açılacak olan kurslara ilimizde yaşayan ve ilkokula başlayacak olan bütün Suriye uyruklu çocuklarımızın da katılması hedefleniyor. 

Bu amaçla kursların yaygınlaştırılması ve daha çok çocuğa ulaşılması için yapılabilecek çalışmaları görüşmek üzere iki ayrı toplantı yapıldı. 


İlk Toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle Yapıldı 

İlk toplantı öğrenci sayısı ve okul öncesi çağındaki çocuk nüfusu fazla olan İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle yapıldı.  Toplantıya Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) sorumlusu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baykal Başdemir, Okul Öncesi Eğitim sorumlusu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış ile Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli, Erdemli ve Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz katıldı. 

Toplantıda mevcut durum, okul öncesi eğitime alınabilecek çocuklar, hedefler ve yapılacak çalışmalar görüşüldü. 


İkinci Toplantı Suriyeli Gönüllü Eğiticilerle Gerçekleştirildi 

Okul Öncesi Yaz Eğitimlerinden yararlanan çocuk sayısını arttırmak için gerçekleştirilen ikinci toplantıya Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) sorumlusu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baykal Başdemir, Okul Öncesi Eğitim sorumlusu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Bağış ile Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli ilçelerinde görev yapan Suriyeli Gönüllü Eğiticiler katıldı. 

İlimizde yaşayan bütün Suriye uyruklu çocuklarımızın da eğitim hizmetlerinden yararlanması için yapılabilecek çalışmaların konuşulduğu toplantıda, Suriyeli gönüllü eğiticilerin de yapacakları alan taramaları, ev ziyaretleri ve Suriyeli ailelere yönelik yapacakları bilgilendirmelerle okul öncesi çağındaki Suriyeli çocuklarımıza ulaşabilecekleri ve katkı verebilecekleri belirtildi.

 

1229 Çocuğumuz Yaz Eğitimlerimizde  

Mersin ilimizde 8 farklı ilçede 57 okulda açılmış olan Okul Öncesi Yaz Eğitimi kurslarında 503 Suriyeli, 726 Türk olmak üzere 12 Temmuz tarihi itibariyle toplam 1229 çocuğumuz okul öncesi eğitim almakta.

 

12-07-201912-07-201912-07-2019

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.