MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslekî Eğitim Çalışmalarına Mersin Öğretmen Akademisi İle Hazırız

Meslekî Eğitim Çalışmalarına Mersin Öğretmen Akademisi İle Hazırız

 

Meslekî Eğitim Çalışmalarına Mersin Öğretmen Akademisi İle Hazırız 

Müdürlüğümüzce,  Meslekî Gelişim Çalışmaları dönemlerinde, ilimizde görev yapan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin, çağın eğitim gereksinimlerine uygun eğitim anlayışına yönelik konularda fikir alışverişinde bulunmak, eğitime yönelik güncel ulusal ve uluslararası gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek amacıyla Mersin Öğretmen Akademisi yapılanmasına gidilmiştir. Mersin Öğretmen Akademisi, öğretmenlerin eğitime yönelik gelişmelerine katkı sunacak projeleri hayata geçirecektir. 

Son asırlarda eğitim alanında büyük değişimler yaşanmış, yeni kuramlar, yeni eğitim anlayışları ortaya konmuştur. Bu anlayış doğrultusunda, öğretmenin sınıf içindeki rolü değişmeye başlamıştır. Sınav kaygısıyla sadece bilgiye boğduğumuz, asıl vermemiz gereken karakter eğitiminden uzak tuttuğumuz neslin, bu ülke için ne büyük felaketler doğuracağının bilmem farkında mıyız? Öğretmenlik mesleği sadece bilgi aktarıcılığı değildir. Öğretmenlik mesleğini kutsal ve önemli kılan öğrenciye kazandıracağımız karakter eğitimidir. Millî değerleri özümsemeyen, millî şuurdan yoksun olan, karakteri ve şahsiyeti gelişmemiş bireylerin bu millete ve topluma kazandıracakları hiçbir şey olamaz. 

Atatürk’ün bu konuda söylemiş olduğu şu cümlelere dikkat kesilmemiz gerekmektedir: “Millî Eğitim´in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.” 

Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri için her türlü fırsatı hazırlamaya çalışmaktayız. Şüphesiz bizi bu gayrete iten, öğretmenlerimizin talepleridir. Öğretmenlerimizin kendini yenilemek ve geliştirmek arzusunda olmaları mutluluk verici bir gösterge olduğu için bu konuda yeni çalışmalara imza atmamız gerektiği bilinciyle; Meslekî Gelişim Çalışmaları 2017 Eylül döneminde yapılacak olan Mersin Öğretmen Akademisi Meslekî Gelişim çalışmalarını planladık. Çalışmalar, Mersin Üniversitesi ve Toros Üniversitesi’nden 12 akademisyen ile Müdürlüğümüze bağlı okul/kurumlarda görev yapan 74 öğretmenin katılımıyla gerçekleşecektir. Kendini yenilemek ve geliştirmek isteyen yaklaşık 4500 öğretmenimizin, 54 farklı oturumda gerçekleşecek atölye çalışmaları, seminerler, film ve kitap eleştirisi faaliyetlerine katılmaları hedeflemektedir.

Meslekî Gelişim Çalışmaları 2017 Eylül döneminde yapılacak olan Mersin Öğretmen Akademisi Meslekî Gelişim çalışmaları sürecine katkı sunan herkese teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                          Adem KOCA 

                         Mersin İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

 

25-08-2017

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.