MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YOLUYLA SOSYAL VE EKONOMİK UYUM PROJESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YOLUYLA SOSYAL VE EKONOMİK  UYUM PROJESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Mesleki ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA, Mesleki Eğitim ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Şennur ÇETİN ve diğer katılımcıların tefrişleri ile tanıtımı yapıldı.

Toplantıda, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı okullarımızda genel durumun dengelenmesine katkıda bulunacak, yoksulluğun azalmasını ve sosyal hassasiyetin giderilmesini sağlayacak olan proje, işgücü piyasasında yüksek talep alan işlerde Geçici Koruma Altındaki Suriyeli ve Türk öğrencilere yönelik kapsayıcı, kaliteli mesleki ve teknik eğitime erişimi arttırma hususuları ele alındı. Proje hakkındakiBakanlığımız Basın Bildirisi aşağıdadır. 

SEUP PROJESİ BASIN BÜLTENİ

YENİLENME, DOĞRUDAN DESTEK VE SOSYAL UYUM ETKİNLİKLERİ

Meslek liselerinin atölyelerinin güncel teknoloji ve iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenileyen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi, öğrencilere doğrudan destek sağlıyor ve sosyal uyum etkinlikleri düzenliyor. 

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'nin genel amacı, Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek mesleki eğitime teşvik etmektir.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde genel durumun dengelenmesine katkıda bulunacak, yoksulluğun azalmasını ve sosyal hassasiyetin giderilmesini sağlayacak olan proje, işgücü piyasasında yüksek talep alan işlerde Geçici Koruma Altındaki Suriyeli (GKAS) ve Türk öğrencilere (14-17 yaş) yönelik kapsayıcı kaliteli mesleki ve teknik eğitime erişimi arttırmayı hedeflemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) kapsamında İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Hatay olmak üzere 8 pilot ilde 55 mesleki ve teknik lisemizde yaklaşık 1.150 atölyemiz baştan sona yenileniyor. 

Proje kapsamında 3 ana faaliyet yürütülüyor; Atölyelerin tadilatı ve donanımın yenilenmesi, Öğrencilerin eğitimlerine devamı sağlamak amacı ile destek paketlerinin sunulması ile Sosyal uyum ve iletişim faaliyetleri.

22 Meslek Alanı 1.150 Atölye

Proje, bilişim, elektrik/elektronik, güzellik ve saç bakım hizmetleri, makine teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç mekân tasarımı, motorlu araçlar teknolojisi, tekstil teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, moda tasarım teknolojileri, yiyecek içecek hizmetleri, çocuk gelişimi ve eğitimi, hasta ve yaşlı hizmetleri, endüstriyel otomasyon teknolojileri, inşaat teknolojisi, plastik teknolojisi, ayakkabı ve saraciye teknolojisi, gıda teknolojisi, radyo televizyon, tarım, yenilenebilir enerji, baskı teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri olmak üzere toplamda 22 meslek alanını kapsıyor.

Türkiye'deki Mülteciler için Maddi Yardım Programı (FRIT) Fonu kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) aracılığı ile destelenen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi ile 55 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde, 22 meslek alanındaki 1.150 atölyemiz bir yandan mekânsal olarak yenilenirken diğer yandan da en son teknoloji makine, ekipman ve eğitim kitleri ile donatılıyor. 

 

Öğrencilere Doğrudan Destek

50 Milyon Euro bütçeli proje kapsamında, bir yandan atölyelerimiz ve ekipmanları yenilenirken diğer yandan da Geçici Koruma altındaki Suriyeli (GKaS) ve ihtiyaç sahibi Türk öğrencilerimizin servis, öğlen yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kapsamda proje süresince 10 bin öğrencimize destek sağlanıyor. 55 Pilot okulumuzdaki tüm Geçici Koruma altındaki Suriyeli öğrenciler ile bunun %40'ı kadar ihtiyaç sahibi Türk öğrenci bu desteklerden yararlanıyor.

Uzaktan Eğitim Sürecine Destek

Tüm dünyada COVID-19 sürecinin yüz yüze eğitimi durdurmasını takiben birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitim süreci Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başlamıştır. Bu süreçte ekonomik olarak dezavantajlı grupların internet ve bilgisayar gibi ekipmanlara sahip olmamaları nedeniyle eğitime erişimleri aksamıştır. Proje kapsamında pilot okullarımızda bulunan Geçici Koruma altındaki Suriyeli ve dezavantajlı ev sahibi topluluk öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sağlanan uzaktan eğitme kesintisiz erişimini sağlamak için toplamda 4500 öğrenciye tablet bilgisayar internet paketleri ile birlikte teslim edilecektir. 

Atölye Yenileme Çalışmaları

Atölye yenileme sürecinde bilişim, elektrik ? elektronik ve çocuk gelişimi ve eğitimi alanlarında 444 adet atölyenin tadilat ve donanımları tamamlandı.  Dağıtımı ve tadilatı devam eden Makina teknolojisi bölümünde 14 okulumuzda 91 adet atölye ve Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanında 12 okulumuzda 31 atölye ile toplamda 566 atölyemiz tamamlanmış olacak. Bugüne kadar yapılan tadilat, yenileme ve öğrenci destek paketleri ile görünürlük çalışmaları için 19 Milyon Euro, yaklaşık 175 Milyon Türk Lirası kullanıldı. 

Bu kapsamdaki atölyelerimizin tadilatları da devam ediyor. Diğer 12 meslek alanında da donanım ihaleleri ve tadilat çalışmaları devam ediyor. Tüm okul ve atölyelerimiz aynı zamanda en son İş Sağlığı ve Güvenliği direktifleri doğrultusunda elden geçirilmekte ve gerekli yapılandırma sağlanıyor.

Sosyal Uyum Etkinlikleri

Diğer yandan proje kapsamındaki çalışmaların anlatılması, mesleki teknik eğitimin öneminin de vurgulanması için görünürlük ve farkındalık faaliyetleri sürdürülüyor. Öğrencilerimiz okul ortamında ortak sosyal faaliyetler gerçekleştirerek kaynaşıyor ve yeteneklerini geliştiriyorlar. Bunun yanında sosyal medya ve dijital platformlardaki öğrenim ve paylaşım imkânlarından yararlanıyorlar.

Okullarımızda öğrencilerimizin bir arada eğlenerek öğrendikleri ve iş birliği ile ortak çalışma becerilerini geliştirdikleri, spor, sanat, müzik, beceri ve işbirliği temelli sosyal uyum etkinlikleri yürütülüyor.

2021 yılı sonuna kadar sürmesi planlanan proje, bu tarihe kadar 10.000 öğrenciye destek sağlanmış olacak ve 22 meslek alanında 1150 atölye tadilat ve donanım olarak tamamen yenilenmiş olacak. Projeye ilişkin gelişmeler, seup.meb.gov.tr web sitemizden ve seuptr uzantılı sosyal medya hesaplarımız ile tüm bunlara ulaşım sağlayan SEUPTR Mobil Aplikasyonumuzdan takip edilebilir.

 

SEUP Projesi Kapsamında Mersin İlindeki durum:

 

MERSİN

Proje kapsamında Mersin'de 5 okul desteklenmektedir.

Okullar:          Çamlıbel MTAL

                        Mezitli MTAL

                        Atatürk MTAL

                        Fatma Aliye MTAL

                        Cemile Hamdi Ongun MTAL

                       

 

Şu ana kadar desteklenen atölye sayısı: 121

 

Ekipman Alımı için harcanan Toplam: 12.416.723 TL

Atölye Tadilatları: 1.586.200 TL

Öğrenci Destek Paketleri: 357.469 TL

Sosyal Uyum Faaliyetleri: 252.977 TL

Toplam: 14.613.369 TL

 

 

 

03-11-202003-11-202003-11-202003-11-202003-11-2020

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.