MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı´na Katıldı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı´na Katıldı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı´na Katıldı

Bakan Selçuk, Antalya´da il millî eğitim müdürlerinin katılımıyla düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı´nda yaptığı konuşmada, ara tatili fırsat bilerek milli eğitim müdürleri ile vizyon belgesi çerçevesinde istişare, değerlendirme, ortak dil oluşturma mesaisi yaptıklarını söyledi. Bu çalışmayı çok önemsediğini belirten Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu: "Burada Millî Eğitim Bakanlığı olarak gösterdiğimiz hedefler, aslında Türkiye Cumhuriyeti´nin hedefleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürüyen tüm alanlarda devam eden çalışmaların bir parçası. Eğitimin içeriğini, iş ve işlemlerini ekonomiden, demokrasiden ayrı görmüyoruz. Dolayısıyla eğitimi, ekonomiyi, demokrasiyi birlikte iç içe geçmiş, yekvücut bir nesne olarak değerlendiriyoruz. Bundan dolayı da meseleyi çok daha geniş bir perspektifte, çok daha küresel perspektifte ele alma zaruretimiz var."  

Burada gerçekleştirecekleri çalışmayı, tüm milli eğitim müdürleri ve merkez teşkilatındaki mesai arkadaşlarının aynı dili konuşma, aynı düşünce, duyguyu ve eylemi paylaşmaları konusunda bir fırsat olarak gördüklerini dile getiren Selçuk, bu fırsatın da iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Aynı dili konuşmanın önemini anlatan Selçuk, "Eğer biz aynı kelimeleri kullanarak farklı şeyler anlarsak, o zaman hepimiz aynı şeyi konuşuyormuş gibi görünmemize rağmen, netice itibarıyla farklı sonuçlara ulaşırız. Ama bazen de farklı kelimelerle aynı şeyi ifade etmek istiyor olabiliriz." dedi.   2023 eğitim vizyonunun da sadece bir doküman ya da belgeden ibaret olmadığına işaret eden Selçuk, şöyle devam etti: "Bu belge eksiğiyle, fazlasıyla hepimize bir ortak anlayış belgesi olsun, hepimizin aynı doğrultuda, aynı hedef üzerinde yoğunlaşmasına vesile olsun diye yazıldı. Yoksa bir belge olmaksızın da herkes kendi davranışlarını en iyi şekilde yapmaya gayret ediyor. Ama bu birlikte yapılabilecek ortak bir zihin alanı oluşturarak sanki tek bir beynin hareketiymiş gibi gerçekleştirilerek yapılacak bir iş. Eğer hepimiz bir tarafa çekersek belirli konularda belirli bir ortak paydayı gözetmezsek o zaman idealimize ve ulaşmak istediğimiz makul çerçeveye gitmekte zorlanırız." Ortak gayeye ulaşmak için ortak fonksiyonları harekete geçirmek gerektiğini söyleyen Selçuk, millî eğitim müdürlerinin de sahada ortak bir payda doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığının genel anlayışı çerçevesinde bir hedefe kilitlenmeleri gerektiğine dikkati çekti. 

 

 

 

04-02-201904-02-2019

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.