MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Öğretmenlerimize Teşekkür Mesajı Yayımladı

Millî Eğitim Müdürümüz Öğretmenlerimize Teşekkür Mesajı Yayımladı

             Sevgili Öğretmenlerim, 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılını büyük bir öz veri ve gayretle tamamlayan sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 

Hepimizin gözbebeği olan yavrularımız sizinle yeni ve güzel bilgilerle tanıştı, onları iyi insanlar olma yolunda eğittiğinize, milli ve manevi değerleri içselleştirdiğinize eminim. Ben de aileleri de size çok güveniyoruz. Hepimiz biliyoruz ki dünyanın en büyük, küçük mucizesi daha gençken iyi bir öğretmenle karşılaşmaktır. Hepinizin öğrencileriniz için küçük mucizeler olduğuna inanıyorum. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyor Hz. Ali, bunun bilinciyle hepimiz size minnettarız. 

Sevgili Öğretmenlerim, 

En güzel hayaller ümitlerimiz için kurulur. Bizler, öğrencilerimizin dünyası için bugün, geleceği en güzel şekilde hayal etmek istiyoruz. 

İnsanlık tarihinden de çıkarabileceğimiz temel bir ders, bir millet için en büyük zenginliğin ne yer altı ne de yeryüzü servetleri olduğudur. Asıl zenginlik hem maddi hem manevi yönleriyle çok iyi yetişmiş insan kaynağıdır. 

Eğitim çok ciddi bir iştir, bir ülkenin geleceği olan ve bize emanet edilen öğrencilerimizi en iyi şartlarda ve geleceği inşa edecek güçte yetiştirmek en büyük hedefimizdir. Milli değerlerini anlamış, özümsemiş ve kendini yetiştirmeyi başarmış bir nesil yetiştirmek hepimizin amacıdır.  Asım’ın nesli; benliğini unutmayan ama medeniyeti, teknolojiyi hiç korkmadan alan ve kullanan bir nesil. Öyle bir nesil yetiştireceğiz ki tıp alanında, bilim alanında, sosyal ve sanatsal alanlarda dünyanın gıptayla izleyeceği bir nesil olacak bu. İşte o zaman bizler de üzerimize düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmenin rahat ve huzurunu yaşamış olacağız. 

Nitelikli eğitim, sonuç olarak; değer, iş, huzur üreten bir işleyiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim teşkilatlarımız, okullarımız daha iyi bir gelecek kurma sevdasıyla çalışmaktadır. 

                Bütün olanaklarımız, bu sevda için seferber edilmiş durumda… Maddi kaynaklarımız, proje çalışmalarımız, bütün çalışanlarımız bu kutsal emanetin parçasıdır. 

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak siz öğretmenlerimizle beraber kazandığımız başarılar da gerçekten bir gurur tablosudur. 

Mersin büyükşehirler arasında anaokulları  okullaşma oranında bütün illeri geçerek Türkiye birincisi olmuştur. 

                Avrupa Birliği Erasmus Plus KA1 Okul Eğitimi Bireylerin Öğrenme Hareketliliği kapmasında 2016 ve 2017 yıllarında Mersin Türkiye genelinde hem proje başvuru sayısı hem de kabul edilen proje sayısı ile büyük bir başarıya imza attı. Türkiye genelinde yapılan başvuruların %10’u ve kabul edilen projelerin %20’si Mersin’den çıkmıştır. Bu kapsamda yedek projeler dahil desteklenen 56 proje ile Mersin KA1 alanında Türkiye 1.’ si olmuştur. Bu projelerde 1 Eylül 2014- 29 Aralık 2017 tarihleri arasında toplamda 5.578 öğretmen ve öğrencimiz Avrupa’ya eğitim amaçlı gönderilmiştir. 

                Mersin 2017 yılı içerisinde 62 adet Avrupa Kalite Etiketi alarak eTwining projeleri ile 2 kez Türkiye’de birinci sıraya yükselmiştir.  2017 eTwining Türkiye özel ödüllerinden STEM ve İçerik kategorilerinde 4 ödülden 3’ünü almıştır. İlimiz ayrıca eTwining  portalını en yoğun kullanan 43 Avrupa ülkesinin şehirleri arasında 7. şehir olmuştur. 

                Müdürlüğümüz Avrupa Gönüllülük Hizmeti kapsamında 2020 yılına kadar geçerli olan akreditasyon belgesini almıştır. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlükleri arasında projesi geçen ilk kurum olma özelliği Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze aittir. 

                Mersin’de yaptığımız çalışmalarla bilim insanlarının yetiştirilebilmesi amacıyla öğrencilerin daha fazla deney ve araştırma yapabilmeleri için büyük bir azim ve inançla mücadele ettik. 13 ilçemizde proje sevdalısı öğretmenlerimize yönelik bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları yaptık. Her yıl yüzlerce öğrenci ve öğretmenimiz, TÜBİTAK’ın desteklediği doğa ve bilim temalı projelerde uygulamalı gerçekleştirilen etkinliklere katılmaktadır. TÜBİTAK Ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışması kapsamında proje başvuru sayımızı bir önceki yıla göre %354 arttırarak BÖLGE BİRİNCİLİĞİNİ elde ettik. Lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasında proje başvuru sayısında TÜRKİYE BİRİNCİSİ olduk.  

                Bu anlamda başarılı çalışmaların devamlılığını sağlamak ve eğitimin niteliğini arttırmak amacı ile STEM, Kodlama, Robotik ve Akıl Oyunları atölyeleri ile proje faaliyetlerinde bir ‘ÜS’ olarak kullanılacak ve Türkiye’de ilk olan müstakil bir Proje Koordinasyon Ve Öğrenme Merkezi hizmete açılmıştır. 

                Müdürlüğümüz imkanları dahilinde  ve SODES Güdümlü Proje Kapsamında 32 okulda akıl oyunları sınıfı oluşturularak gerekli eğitim materyalleri temin edilmiş, bununla birlikte Çukurova Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan proje ile 32 okuldan 41 öğretmene Akıl Oyunları eğitimi verilmiştir. 

                İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımız Atletizm, Eskrim, Bocce, Oryantiring, Satranç gibi sportif alanlarda, bireysel ve takım halinde Dünya ve Türkiye Şampiyonlukları elde etmiştir. 

                Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların; ödüllendirilerek teşvik edilmesi, paylaşımının sağlanması, eğitimin kalitesinin artırılması amacı ile uygulanmaya başlanan EĞİTİM ÖĞRETİMDE YENİLİKÇİLİK ÖDÜLLERİNDE MERSİN başvuru yapan iller sıralamasında son 2 yıldır TÜRKİYE İKİNCİSİ ayrıca MERSİN Bölgesel Ödül Alan iller sıralamasında son 2 yıldır BÖLGE BİRİNCİSİ olmuştur. 

Sevgili Öğretmenlerim, 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mersin’deki öğrencileri daha yükseklere taşımak için aşkla, yorulmadan var gücümüzle çalışıyoruz. Çözüm odaklı, kararlı ve güçlü bir yönetim anlayışı ile çağın eğitim gereklerini başarıyla uygulayabilen fedakar öğretmen kadromuzla geçmişinden güç alan, geleceğe emin adımlarla ilerleyen, dünyayı takip edebilen ve dünyayla rekabet eden, ülkesine ve bayrağına sahip çıkan, ufku geniş, bütün insanları sevgiyle kucaklayan bir nesil yetiştiriyoruz.

              Mersin Milli Eğitimi olarak biz 2002 yılında   14.617 öğretmen, 316.244 öğrenci, 681 okul ve 8.864 derslik sayısı ile hizmet verirken bugün geldiğimiz nokta gerçekten çok önemli bir başarıdır. 

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğümüz, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılını 13 ilçede 1.187 okul,  14.461 derslik,  389.955 öğrenci  ve 26.259 öğretmenle   tamamlamıştır. Milli Eğitim olarak bizler Mersin’in ve Türkiye’nin geleceğini inşa etmenin bilinci ve sorumluluğu içindeyiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Mersin’in ve Türkiye’nin geleceğini inşa etmek için çıktığı bu yolda birçok farklı alanda Türkiye çapında derecelere girerek büyük başarılara da imza atıyor. 

 Geleceği inşa etmek, bütün engelleri ortadan kaldırmak, zamanı geçip giden değil, işlenen bir cevhere dönüştürmek, emek ve cesaret işidir. Geleceğin şakası yok, gelecek dediğimiz şeyi bugün yaptıklarımız inşa ediyor.  Şanslıyız ki bu yola emeklerini, sabırlarını, bilgi birikimlerini koyan ve bunu görev kabul eden ehil insanlarımız var. Hükümetimizin Doğu’dan Batı’ya aynı standartlarla eğitim hizmeti sunulsun diye hazırladıkları Kalkınma Planları ve Hükümet Programları çerçevesinde temel eğitimde %100 okullaşma oranının sağlanması, ikili eğitimden tam gün eğitime geçilmesi, okul öncesi eğitimin beş yaş grubu çocuklar başta olmak üzere yaygınlaştırılması, yenilenen müfredatın gerektirdiği fiziki ortam ve donanımın sağlanması, stratejik hedef olarak belirlenmiş,  bu doğrultuda evrensel değerlerle donanmış kuşaklar yetiştirilmesi, bilgi ve becerinin ulusal refaha dönüşmesine öncülük eden öğrencilerin yetişmesi amacıyla temel eğitim için 114.170.508 TL ile 26 proje, 90.345.902 TL ile 10 proje orta öğretime kazandırılmıştır. Mesleki eğitimin geliştirilmesi ve nitelikli iş gücünün istihdamını sağlamak amacıyla ilimizde mesleki ve teknik eğitim için 88.024.851 TL ile 8 proje, meslek liselerinin atölye ihtiyaçları için 10.508. 651 TL ile 6 proje uygulamaya konulmuştur. Eğitim sistemi içinde özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin tüm gelişim alanlarında ilerlemeleri amacıyla özel eğitim merkezlerinin yapımı için 44.307.433 TL ile 9 projeye başlanmıştır. 

 Kalkınma Planında yer alan iş gücünün eğitim düzeyi yükseltilerek istihdam edilebilirliği arttırılacak ve iş gücü piyasasının talep ettiği becerilerin kazandırılması için hayat boyu eğitim faaliyetlerine önem verilecektir, hedefi doğrultusunda Halk Eğitim Merkezleri için 11.917.554 TL ile 2 proje hayata geçirilmiş olup İmam Hatip Liselerinin fiziki şartlarının geliştirilebilmesi amacıyla Mersin’e 49.613.031 TL ile 6 İmam Hatip Lisesi daha kazandırılmıştır. Genç, dinamik ve yetenekli öğrencilerin doğru alanlara kanalize edilmesi gelişimlerinin her aşamasında ruh ve beden sağlığı başta olmak üzere sanatın, sporun ve diğer sosyal etkinliklerin önemli bir yeri vardır, düşüncesiyle 3.383.427 TL ile 2 spor salonu öğrencilerin kullanımına hazır hale getirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin barınma sorununu giderebilmek için 16.673.105 TL yatırım desteği ile 1.600 yatak kapasiteli 7 pansiyon yapılmaktadır. 2013-2017 yılları arasında engelli bireylere yönelik eğitim yatırımlarımız 30.000.000 TL’nin üzerindedir.   1154 derslik, 2 spor salonu, 6 İmam Hatip Lisesi, 1600 yatak kapasiteli 7 pansiyon toplamda 76 proje hayata geçirilmiştir. Bu projelerden 18’i tamamlanarak teslim edilmiş, 49 projenin yapımı hızla devam etmekte olup 9 projenin ihale aşamaları tamamlanmak üzeredir. Mersin’in geleceğine yönelik yapılan ve içerisinde 1154 dersliğin bulunacağı toplam 428.944.422 TL yatırım yapılmıştır. 

Tüm bu yatırımlarda desteklerini bizden hiç esirgemeyen  Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a , Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Sayın Valimiz Ali İhsan Su’ya şükranlarımızı sunarız. 

Sevgili Öğretmenlerim, 

Tüm bu başarılar sizinle beraber kazanıldı. Birlikte çok daha güçlüyüz ve geleceğe dair çok büyük hedeflerimiz ve sarsılmaz inancımız var. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılını büyük bir başarıyla tamamlayan sizleri tekrar kutluyor, iyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.