MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Sanal Alemde Gerçek Güvenlik Projesinin Tanıtımına Katıldı

Millî Eğitim Müdürümüz Sanal Alemde Gerçek Güvenlik Projesinin Tanıtımına Katıldı

Millî Eğitim Müdürümüz Sanal Alemde Gerçek Güvenlik Projesinin Tanıtımına Katıldı

 

10-23 Nisan İnternet Haftası kapsamında internet ve sosyal medya kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ve barındırdığı riskler hakkında Mersin İlindeki tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik “Sanal Alemde Gerçek Güvenlik” projesi Mezitli Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesinde gerçekleşti.

 

Programa; Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, Mezitli İlçe Millî Eğitim Müdürü Dursun Kılıç, Mersin Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Emre Duru ve öğrenciler katıldı.

 

            Millî Eğitim Müdürü Koca konuşmasında; “Okul yaşlarındaki pek çok çocuk geleneksel zorbalığın acımasızlığı ile karşılaşmaktadır. Gençlerin teknolojiyi yoğun olarak kullanmaları sonucunda fizikselden sanala transfer olan yeni bir zorbalık şekli siber zorbalık ortaya çıkmıştır. Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir” dedi.

 

            Koca sözlerine şöyle devam etti: “Siber zorbalık bazen de çocuklar okulda iken cep telefonları veya okulun internet sistemi aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenciler sitelere girebilmek için filtreleri ortadan kaldırıp zararlı materyalleri birbirine yönlendirebilmektedirler. Böylece siber zorbalık okulda başlayıp evi de içine alan geniş ve zararlı bir eyleme dönüşmektedir. “ diyerek devam eden Koca, “Okullarda çocuklara ve gençlere bilgisayar, internet ve diğer elektronik iletişim araçlarının güvenilir ve sorumlu bir şekilde kullanılması öğretilmeli, gerekli hallerde şikâyet için başvurabilecekleri adres ve kaynaklar gösterilmelidir” dedi.

 

Öğrencilerin interneti daha bilinçli kullanmaları ve yaşadıkları olumsuzluklar karşısında neler yapabilecekleri konusunda bilinçlenmeleri için düzenlenen program ile aynı gün içerisinde il genelindeki 370 bin öğrenciye ulaşılıp, konunun ciddiyeti hakkında ortak bir algı oluşturmayı hedefleniyor.

 

 

 

 

27-04-201727-04-201727-04-201727-04-2017

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.