MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzce İstiklal Marşının Kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’un Anma Günü Etkinlikleri Mersin Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi

İstiklal Marşının Kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’un Anma Günü Etkinlikleri Kültür Merkezinde yapıldı. Program Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Kurum Müdürleri, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.
Müdürlüğümüzce İstiklal Marşının Kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’un Anma Günü Etkinlikleri Mersin Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi

 

İstiklal Marşının Kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’un Anma Günü Etkinlikleri Kültür Merkezinde yapıldı. Programa; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Protokolü, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik İstiklal Marşının Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının canlı performans olarak icrası ile başladı. İstiklal Marşının yazılma süreci ile sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Millî Eğitim Müdürü Koca; “Tarihte eşi görülmemiş bir diriliş destanı, bir ulusun yüreğindeki iman gücü, vatan sevgisiyle, küllerinden doğuşunun, bağımsızlığa olan tutkusunun, inancının destansı dile getirilişinin, mısralarla yüreklerimize mühürlendiği İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. yıldönümünde milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u rahmet ve minnetle anıyoruz. 

    

Koca: Yokluk ve Yoksulluk İçinde Sürdürülen İstiklal Savaşımız Sırasında Kış Gününde Yaşanan Bahar Gibi Gelmiştir İstiklal Marşımız.  

Âkif,  sadece bir şair ya da sanatçı değil; birçok yönden örnek alınabilecek değerli bir şahsiyettir. Kahraman ordumuza ithaf edip Sahafat’a dahi almadığı İstiklal Marşı için kendisine zorla takdim edilen 500 liralık para ödülünü, büyük bir yoksulluk içinde olmasına rağmen kabul etmeyecek kadar asil, vakur ve şerefli bir insandır.” Dedi. 

Koca konuşmasına; “Vatanına ve milletine olan bağlılığının yanında mütevazı, merhametli, sahici ve samimi tabiatı ile tam bir karakter abidesi olan Âkif; dün olduğu gibi bugün de istikbali aydınlatmaya ve bizlere yol göstermeye devam etmektedir. Ruhu şâd olsun!  

Milli şairimiz şiirleri ile düşman işgali ve zulmü altındaki halka sabır, ümit ve cesaret aşılamaya çalışmış, camilerde vaazları ile halka hitap ederek, milli mücadeleye manevi güç katmıştır. Ordumuza ve milletimize seslenerek; umut, inanç ve milli şuur aşılayan, İstiklal Marşı ile tarihimizde silinmez bir yer edinmiştir. “diyerek devam etti.   

Adem Koca son olarak ; “Ölümsüz eserini, kendinin olduğunu kabul etmeyecek kadar, yüce gönüllü şairimiz elbette ki gönüllerimizde sonsuz bir sevgiyi hak etmektedir. Milli şairimize ve ölümsüz eserine ilham kaynağı olan şehitlerimize şükran borçluyuz, ruhları şad olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Vali Su: İstiklal Marşımız Milli Mücadele Ruhuna Işık Tutmakta

Vali Ali İhsan Su; Milletimizin ortak sesi ve vicdanı olarak eşsiz dizelerle kaleme alınan, milletimizin milli mücadele ruhuna en güzel şekilde ışık tutarken bu ruh ve heyecanın sonsuza kadar yaşatılmasında en büyük ilham kaynağımız olan İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıl dönümünde, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu şaheserin mimarı milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını sonsuz rahmet ve minnetle anıyorum diyerek konuşmasını bitirdi. 

 

İstiklal Marşı Yarışma Ödülleri Dereceye Giren Öğrencilere Verildi

Program; Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesinin ardından, Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının konseriyle son buldu.

 

Program sonunda Mersin Kültür Merkezi sergi alanında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu resim sergisi gezildi.

 

 

 

12-03-201912-03-2019

 

12-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.