MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci Geçici Eğitim Merkezlerinde Görev Yapan Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Kursu’nu Ziyaret Etti

Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci Geçici Eğitim Merkezlerinde Görev Yapan Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Kursu’nu Ziyaret Etti

 

Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci Geçici Eğitim Merkezlerinde Görev Yapan Suriyeli Öğretmenlerin Eğitimi Kursu’nu Ziyaret Etti

            Ülkemizde yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin eğitim hakkından faydalanmalarını sağlamak amacıyla Bakanlığımızın 23 Ocak-3 Şubat 2017 tarihleri arasında Mezitli İçel Anadolu Lisesi’nde açtığı kursu Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ve Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi ziyaret ettiler.

 “Eğitim imkânına kavuşturduğumuz her çocuk, aslıda denizden çıkardığımız bir çocuk”

Türkiye´de 3 milyona yakın Suriyelinin misafir edildiğini dile getiren Demirci, ülkenin neredeyse nüfusunun yüzde 5´ine karşılık gelen bir kitleyi misafir etmeyi bir yük olarak değil insani bir sorumluluk olarak gördüklerini söyledi.

Bu krizin sadece Türkiye´nin değil, bütün dünyanın sorumluluğu ile yönetilebileceğine işaret eden Demirci, Suriyelilerin de dünyanın kendilerini unutmadığını görmek istediklerini dile getirdi.

Ülkede misafir edilenler için yapılanların "denizden insan çıkarmak “tan çok farklı olmadığını ifade eden Demirci, "Nitelikli eğitim imkânına kavuşturduğumuz her çocuk, aslında denizden çıkardığımız bir çocuk." dedi.

“200 bine yakın çocuk Türk Eğitim Sistemi içinde eğitim görüyor”

    Suriyeli çocukların eğitime kavuşturulmasıyla ailelerinin de risklerden korunduğuna dikkati çeken Demirci, şöyle devam etti: "Yaklaşık 200 bin dolayındaki çocuk, Türk eğitim sistemi içinde aynı okullarda, aynı sınıflarda nitelikli eğitime ulaşmış durumdalar. 300 bine yakın Suriyeli çocuk da geçici eğitim merkezlerinde, hem Türkçe hem telafi programları, hem de kendi dilleri ve kültürleriyle ilgili eğitim alıyorlar. Bununla beraber toplamda 500 bin çocuğa ulaştık diyebiliriz” dedi.

    Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ve Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi’nin ziyaretlerine, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mükerrem Ekinci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Kılıç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Behzat Eğilmez, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Seğmenoğlu eşlik ettiler.

30-01-201730-01-2017

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.