MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Öğretmen içinde yaşadığı toplumun insanlarını bilgisizlik ve cehaletin koyu karanlığından aydınlığa, uygarlığa çıkarmak için çabalayan uğraş verendir. Işığın karanlığı, hareketin durgunluğu, uyanıklığın uyku gidermesi gibi, öğretmende o kutlu gölgesi ile; bilgisizliği, cehaleti, geri kalmışlığı gidermekte; öğrencilerinin gönüllerini zenginleştirerek ufuklarını açmakta, onların ve ülkemizin geleceğini şekillendirmektir.

Öğretmen yetiştirmeyi kendisi için hedef seçmeyen her uygarlık er ya da geç yıkılmaya, unutulmaya mahkumdur. Uygarlık ne kadar şatafatlı kalıplar içerisinde sunulursa sunulsun; yasalar, ne kadar iyi yetiştirilmiş hukukçulara hazırlatırsa hazırlatılsın; uluslar ne kadar seçkin liderler yetiştirirse yetiştirsin; bunları eğitim-öğretim yoluyla bireylere ve topluma özümsetecek, aşılayacak, uygulama sahasını sağlayacak öğretmenini yetiştirmedikçe, asla etkili ve başarılı olamaz.

Öğretmenlik insanı sevmeyi; bil cümle yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi; güvercini ölmüş ağlayan çocuğa, başın sağ olsun demeyi, umut etmeyi, hatta gözyaşını paylaşma sanatıdır.

Umutlu olmayı hep güzel umutlar vermeyi, ölü bir köpeğin dişindeki bembeyaz inci gibi dişleri fark edebilme sanatıdır. Öğretmenlik geçmiş zamanlardan, şimdiki zamanlara, oradan da gelecek zamana köprü kurma ve kurdurma sanatıdır.

Sınıfa girince gözler görebilme sanatıdır. O gözler ki Mustafa Kemal gibi mavi bakışlı gözler, o gözler ki Yunus gönüllü, yağız yürekli gözler, Fatih ruhlu gözler, o gözler ki Nenehatun- Hafsa Sultan gibi kahramanlık ve fedakârlık fışkıran gözler, o gözler ki Sütçü İmam gibi İman fışkıran gözler ve bu gözlerin önüne birer birer pencereler açma sanatıdır.

Çocuklarla beraber uzak diyarlara seyahate çıkma sanatıdır. Kimi zaman az gidip uz gidip Keloğlanın Ay Kıza kavuşmasını sağlayıp, Nasreddin Hoca ile eşeğe ters binip, Dedem Korkutla soy soylayıp boy boylayıp bir yiğide ad vermektir. Orhan Veli ile Boğaza karşı İstanbul’ u dinleme, Ulubatlı Hasan ile surlarda gülümseyerek şahadet getirebilme sanatıdır.

Güzel Türkçem, Güzel Ülkemin her bir köşesinde konuşulsun diye çırpınırken şehit olmayı öğretme Erol OLÇAK’ları Abdullah OLÇAK’ları Kübra DOĞANAY’ları, Ömer Halis DEMİR’leri yetiştirme sanatıdır.

Ve yine şükrediyoruz ki her şeye ve her türlü eleştirilere rağmen bu eğitim sistemimiz 15 Temmuzda bu yetiştirdiği kahramanları ile bu sınavı en güzel ve en onurlu şekilde vermiştir.

Böyle bir camianın bir neferi olduğumuzdan dolayı Rabbimize Hamd ediyor ve Şükrediyoruz.

Değerli öğretmenlerimiz, sizler bu büyük görevin, bu büyük sorumluluğun bilincindesiniz. Ülkemizi, Cumhuriyetimizi sizlerin yetiştirdiği ve yetiştireceği öğrenciler yaşatacak, yükseltecek, muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine onlar çıkaracaklardır ki siz değerli öğretmenlerimiz de siz sevgili öğrencilerimiz de bu sorumluluk ve görevin inançlı neferisiniz. Ülkemizin aydınlık geleceğini Atatürk İlke ve Devrimlerinin yılmaz bekçileri, geleceğimizin mimarlarısınız.

Sizlerin, ülkemizin dünü, bugünü ve yarınındaki yeriniz kelimelerle anlatılamaz…. Emeğinizin karşılığı hiçbir maddi değerle ölçülemez. Sizler, Türk eğitim-öğretiminin vazgeçilmezlerisiniz. Sizlere tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum. Başarılı ve fedakâr çalışmalarınızla ülkemizin, şehrimizin-ilçemizin geleceğine yaktığınız bilgi ateşinin, ışığın hiç sönmeyeceğine inancımla “Öğretmenler Gününüzü kutluyorum. 

 

                                                                                                                                            Adem KOCA

                                                                                                                                       İl Millî Eğitim Müdürü

         

 

                                                                                                             

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.