MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sıfır Atık Projesi Lansmanı Mersin Valisi Ali İhsan Su´nun Katılımıyla Menteş Ortaokulunda Yapıldı

Sıfır Atık Projesi Lansmanı Mersin Valisi Ali İhsan Su´nun Katılımıyla Menteş Ortaokulunda Yapıldı

Sıfır Atık Projesi Lansmanı Mersin Valisi Ali İhsan Su´nun Katılımıyla Menteş Ortaokulunda Yapıldı 

Sağlıklı yaşamın ön koşulu olan doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir şekilde korunması için doğal ve ekolojik  dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi amacıyla düzenlenen “ Sıfır Atık Projesi”  lansmanı Yenişehir Menteş Ortaokulunda yapıldı. 

Düzenlenen programa Mersin Valisi Ali İhsan Su, Yenişehir İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç, Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Tüketim sonucu oluşan plastik, cam, kâğıt ve pil gibi atıkların biriktirilmesi, sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması, atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle yola çıkılan proje ile ilgili ilimize ait görüntüler içeren sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıda yaptığı konuşmasına, atıkların günümüzde daha kıymetli bir hale geldiğini ifade ederek başlayan Vali Ali İhsan Su, 1 ton atık kağıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesinin ve 12 bin 400 metreküp sera gazının açığa çıkmasını engellendiğini, atık depolama alanından 2,4 metreküp tasarruf sağlandığının ve geri dönüştürülen 1 ton cam ile de yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edildiğini söyledi.   Topraklarımızın daha verimli hale getirilmesi noktasında, atıklardan elde edilen kompostlardan üretilen gübrelerden faydalanılabildiğini de sözlerine ekleyen Vali Su, metal ve plastik geri kazanımı ile de %95 oranında enerji tasarrufu sağlandığının altını çizdi.   Tüketim sonucu oluşan plastik, cam, kâğıt ve pil gibi atıkların biriktirilmesi, sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması, atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle yola çıkılan proje ile ilgili ilimize ait görüntüler içeren sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıda yaptığı konuşmasına, atıkların günümüzde daha kıymetli bir hale geldiğini ifade ederek başlayan Vali Ali İhsan Su, 1 ton atık kağıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesinin ve 12 bin 400 metreküp sera gazının açığa çıkmasını engellendiğini, atık depolama alanından 2,4 metreküp tasarruf sağlandığının ve geri dönüştürülen 1 ton cam ile de yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edildiğini söyledi.   Topraklarımızın daha verimli hale getirilmesi noktasında, atıklardan elde edilen kompostlardan üretilen gübrelerden faydalanılabildiğini de sözlerine ekleyen Vali Su, metal ve plastik geri kazanımı ile de %95 oranında enerji tasarrufu sağlandığının altını çizdi.

 

Millî Eğitim Müdürü Adem Koca yapmış olduğu konuşmada; “Dünya’nın 20 büyük ekonomisinden birine sahip ülkemizde attığımız her bir kâğıt parçasının, her bir pet şişenin artık önemi çok büyük, Çocuklarımıza, gelecek nesillerimize temiz ve güçlü bir vatan bırakmak boynumuzun borcudur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki geçen bir asırda Dünya üzerinde kişi başına enerji tüketimi 3 katına, ham madde kullanımı 2 katına, bunlardan en önemlisi ise dünya nüfusu 5 katına çıkmıştır. Ağacın olmadığı, toprağın ve suyun kirli olduğu bir çevrede sağlıklı yaşam sürdürmek mümkün değildir. Bunun için tüm vatandaşlarımızın duyarlı tüketici davranışları sergilemesi, çevre kirliliğini önlemek için önlemler alması hayati önem taşımaktadır. Atıklar, kılık değiştirmiş enerji kaynaklarıdır. Sürdürülebilir kalkınma her türlü atığın kontrolü ile mümkündür.” Dedi

 

Koca sözlerine; “’Her Atık Çöp Değildir’ düşüncesi ile tüketim sonucu oluşan plastik, cam, kâğıt ve pil gibi atıkların oluştukları yerlerde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması, atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleştirilen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, Müdürlüğümüz tarafından tasarımı yapılan Atık Pil, Kâğıt Atık, Cam Atık ve Plastik Atık” başlıklarından oluşan atık toplama kutuları Mersin Valiliği himayesinde Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,  Akdeniz Kaymakamlığı ve Organize Sanayi Bölgesi tarafından 1500 adet olarak tamamlanmıştır. Dağıtımı yapılmak üzere Müdürlüğümüze teslim edilen toplam 1500 atık kutusunun Müdürlüğümüzce belirlenen merkez ilçelerimizdeki okullarımızda dağıtımına başlanmıştır. “ diyerek devam etti.

 

Koca; “Ülkemiz gün geçtikçe büyüyen, ekonomi ve sanayi alanında sürekli gelişen bir yapı arz etmektedir. Doğal kaynaklarımızı heba etmeden, doğru ve yerinde kullanmak, bizlere emanet bırakılan bu ülkenin zenginliklerini çoğaltarak gelecek nesillere taşımak hepimizin öncelikli hedefidir. Kaynaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde verimli kullanmalıyız. Bu duygu ve düşünceler içinde şehrimizde uygulamaya başladığımız Sıfır Atık projesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, projeye desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Ali İhsan SU ve Eşi Hanımefendi’ye,  ayrıca projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yapılan konuşmaların ardından Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, sınıfları gezerek öğrencilerle bir araya geldiler.

 

 

27-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-2018

 

26-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.