MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Suriyeli Ailelere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Akdeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterlik Binasında yapılan Toplantıya Mersin İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Koçak, Mersin Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri katıldı.

            Millî Eğitim Müdürü Adem Koca konuşmasında, Suriye’deki savaş dolayısıyla vatanlarından ayrılmak zorunda kalan ve bir yabancı ülkeye sığınan insanların yaşadığı sıkıntıların büyüklüğünden bahsetti. Koca; “Türkiye’ye uyum sağlamaları ve Türkçeyi daha kolay öğrenebilmeleri için açılmış olan geçici merkezlerinin kapatılmasının ardından, Suriyeli öğrencilerin tamamı, resmi okullarımızda e-okul sisteminde kayıt altına alındı. Şu anda, Mersin il genelindeki resmi okullarımızda 20 bin 480 öğrenci eğitimine devam etmektedir. “ dedi

            Mersin’in çok yoğun göç alan bir şehir olduğunu söyleyen Koca, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Kasım ayında alınan bilgiler doğrultusunda, Mersin’de yaşayan Suriyelilerin sayısının 167 bin 504,  İlimizde öğrenim çağı nüfusu 43 bin 546 olduğunu, 20 bin 481 öğrencimiz okula kazandırılmış ve okullaşma oranımız yüzde 47’ye ulaştığını sözlerine ekledi.  

            Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, Suriyeli öğrencilerimize daha iyi bir eğitim sağlayabilmek, Türkçe öğretmek ve rehberlik yapmak amacıyla 140 okulda, 269 sözleşmeli öğretmenimiz görevlendirildiğini, ayrıca 47 temizlik, 17 güvenlik görevlisinin Suriyeli öğrencilerin yoğun olarak eğitim gördüğü okullarda görevlendirilmeleri yapıldığını vurgulayan Koca, İlimizde yaz dönemi boyunca da devam eden telafi eğitimlerine bin 666 öğrenci, yaz kurslarına ise 4 bin 126 öğrencimizin katıldığını söyledi.

            Koca sözlerine ; “Okullarımızda ve kurumlarımızda projeyi yaygınlaştırmak amacıyla farkındalık arttırma ve görünürlük çalışmaları yapılmış olup, yabancı uyruklu öğrencilerimize kitap, kırtasiye seti ve her türlü yardıma devam edilmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, proje kapsamında yaptığımız bütün çalışmaların iyileştirilerek devam edeceğini, misafirlerimize gerekli olan her türlü imkânın sağlanması için büyük gayretler sarf edileceğini şahsım ve kurumum adına belirtir, saygılar sunarım. “ diyerek son verdi.

            Program daha sonra, Temel Eğitim, Orta Öğretim, Meslekî Eğitim, Din Öğretim ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüklerinin sunumlarıyla devam etti.

 

27-11-201727-11-201727-11-201727-11-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.