MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Polis Teşkilatı’nın Kuruluşunun 173. Yılı Mersin’de Düzenlenen Törenle Kutlandı

Türk Polis Teşkilatı’nın Kuruluşunun 173. Yılı Mersin’de Düzenlenen Törenle Kutlandı

Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca, protokol üyeleri, emniyet personeli ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Vali Ali İhsan Su, Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, "Gerçekten kuruluşundan günümüze polis teşkilatımız, daima vatandaşımızın yanında vatandaşlarımızın can, mal, ırz ve güvenliğini koruyan ve bu uğurda her türlü mücadeleyi veren, yine vatanın bölünmez bütünlüğü için her türlü gayreti sarf eden, bu uğurda şehitler veren, gaziler veren bir teşkilatımız. Polis teşkilatımız tarihi boyunca daima suçlu ve suçlularla mücadele etmiş, suçluların korkulu rüyası, kanunlara saygılı vatandaşlarımızın, mağdurların, ailelerin ve yardıma muhtaç olanlarında sığınacak limanı olmuştur. Bundan sonrada bu böyle olmaya devam edecektir. Polis teşkilatımız kurulduğu günden bugüne kadar kendisini sürekli yenilemiş, sürekli değiştirmiştir. Bugün sahip olduğu personeliyle, yaptığı eğitimlerle, yine sahip olduğu teşkilatlarla çağımızın modern çağımızın bütün gereklerini yerine getirmiştir. Yine polis teşkilatımız bu donanımda hizmetlerini sürdürmektedir. Polis teşkilatımızın 173. Kuruluş yıl dönümünde ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olanlara uzun ömürler, sağlıklı yıllar diliyorum" diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Şahne ise polis teşkilatının bugüne dek huzurun inşası, asayişin temininde yaptığı çalışmalarla göz doldurduğunu vurgulayarak, "Bugünden sonrada şerefli mazisinden ve milletinden aldığı güçle hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, evrensel değerlere bağlı kalarak görev yapmaya devam edecektir. Nitekim 15 Temmuz’da ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de polis ve jandarma teşkilatımız, silahlı kuvvetlerimiz ve kahraman halkımız, anayasal düzeni, ülkemizin bekasını hedef alan ihanet şebekelerine karşı bir ve beraber olmuş, bu işgal girişimine karşı dimdik ayakta durmasını bilmiştir. Vatanın her bir karış toprağını kutsal gören, bayrağın dalgalandığı her yerde olan teşkilatımızın bu azmi karşısında suç alev topu olsa sönecektir. Bu anlamda Mersin halkının da teşkilatımızın yanında olmasından dolayı onlara teşekkür ediyorum. Halkımızın bize desteği sürdükçe yaptığımız çalışmalar daha çok artacak, bir kardeşlik şehri olan Mersin’de bu güzel ortam devam edecektir. Terör, narkotik ve asayiş suçlarında başta olmak üzere başlattığımız mücadele ve geldiğimiz noktada şehrimiz adına oluşturulan huzur ve güven ortamının haklı gururunu hep birlikte yaşamaktayız. Bu gururu yaşamamızda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ardından ise sahneye çıkan 87 yaşındaki emekli polis Rıza Ziya Özgen, Arif Nihat Asya’nın ’Bayrak’ şiirini okudu. Duygu dolu anlar yaşanırken, şiirin ardından emekli polis Özgen, dakikalarda ayakta alkışlandı. Tören halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

10-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-2018

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.