MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayının Açılışı Yapıldı

 Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayının Açılışı Yapıldı

 

Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayının Açılışı Yapıldı

         Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayının Açılışı Mersin Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus Salonunda yapıldı. Açılışa; Mersin Üniversitesi Rektörü/ Mersin Çocuk Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca/Mersin Çocuk Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı, Mersin Çocuk Üniversitesi Koordinatörü/Türkiye Çocuk Üniversiteleri Platformu Başkanı Soner Yurttaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

Mersin Üniversitesi Rektörü/ Mersin Çocuk Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, TÜBİTAK önderliğinde farklı yaş gruplarında ve farklı birikimlere sahip bireyleri bilimle buluşturup, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir anlama getirmesi amacıyla deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren denemeye ve keşfetmeye teşvik eden bilim merkezi yapılanmalarının kurulmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

 Avrupa’da yaygın olarak bulunan çocuk üniversitelerinin ülkemizin yeni yeni gelişmeye başladığını dikkat çeken Çamsarı, çoçuk üniversitelerinin üniversiteler, yerel yönetimler, STK’lar vb. kurumlar tarafından kurulan 3 ile  18 yaş arasında sorgulama, soru sorma, merak uyandırma hatta eğlenerek öğrenmeyi amaçlayan kuruluşlar olarak tanımladı.

Çamsarı, Türkiye’nin vizyon belgelerindeki hedeflere ulaşmak için örgün öğrenimin çocuk üniversiteler ve bilim merkezleri tarafından desteklenmesi gerektiğini işaret ederek, çocuk üniversiteleri ve bilim merkezlerinin önemli roller üstlendiğinin görüldüğünü kaydetti.

Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise Mersin Çocuk Üniversitesinin bir proje olarak doğduğunu ifade ederek, "Yürütülen TÜBİTAK, SODES ve Sosyal Sorumluluk projeleri ile büyüyerek bugünlere gelmiştir. Mersin Çocuk Üniversitesi 3 yaşından 18 yaşına kadar farklı yaş gruplarına yönelik çalışmalar yürütmektedir” dedi.

 Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, ODTÜ ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokolle yeni bir ivme kazanan Mersin Çocuk Üniversitesinin bu yapılanması ile sürdürülebilirliğini garanti altına alındığını ifade eden Koca, “Biz kent paydaşlarımızla işbirliği içerisinde özellikle sosyal dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Paydaşların her birinin kendi kapasitesi içerisinde verdiği desteklerle sürdürülebilir bir çocuk üniversitesi yapılanması kurulmuştur”

Koca, “Burada yapılan işbirliği emin adımlarla yol almaktayız. Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayı sonucunda Türkiye’de kurulan ve kurulacak çocuk üniversitelerinin mevcut kapasitelerinin efektif kullanımının teşvik edileceği kanaatindeyim. Çalıştay olarak hedef kitlemiz olan çocuklarımıza bilim farkındalığı oluşturmak ve süreçte vizyon belirleme yönünden katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

            Ülkemizin eğitim geleceği için bugün toplanmış bulunduklarını bildiren TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa Orhan, Çocuk Üniversiteleri yoluyla nasıl bir kazanım elde edileceğine dair açıklamalarda bulundu.

            Türkiye Çocuk Üniversiteleri ve Bilim Merkezleri Çalıştayı ile Çocuk Üniversiteleri, Bilim Merkezleri temsilcileri ve karar alıcılarını bir araya getirmesi ve ilgili tarafların birbiriyle tanışması ve ortak platformda buluşmalarına imkan vermesi ve ulusal/uluslararası boyutta kurulabilecek işbirliklerini değerlendirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

             Çalıştayın ardından katılımcılara Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca´nın iştirakiyle iftar yemeği verildi.

 

 

 

06-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-201706-06-2017

 

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.