MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜST DÜZEY DÜŞÜNME BECERLERİNE DAYALI OKUMA BAŞARISININ ARTIRILMASI PROJESİ SEMİNER VE TOPLANTI

 ÜST DÜZEY DÜŞÜNME BECERLERİNE DAYALI OKUMA BAŞARISININ ARTIRILMASI PROJESİ SEMİNER VE TOPLANTI

       Müdürlüğümüz tarafından Çukurova Kalkınma Ajansı Teknik Desteği ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle Üst Düzey Düşünmeye Dayalı Okuma Başarısının Artırılması Projesi yürütülmektedir. Proje kapsamında 9-13 Mayıs 2022'de Türkçe ve sınıf öğretmenlerine yönelik uygulamalı atölye çalışması, 31 Ekim ? 4 Kasım 2022'de ise 3 ve 5. Sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlere dayalı farklı düzeylerde soru yazma çalışması gerçekleştirilmişti.

 

    Kasım 2022'de 3 ve 5. Sınıf düzeylerinde sınıf içi uygulamaları başlayan proje kapsamında 3 Ocak 2023 Salı günü 82 uygulayıcı öğretmene yönelik 2 oturumluk seminer gerçekleştirilmiştir. Seminerin 1. Oturumu, Müdürlüğümüz adına İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Kutlutekin BAŞ'ın konuşmasıyla başlamış, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer KUTLU'nun sunumu ve atölye çalışmasıyla devam etmiştir. Öğleden sonra 13.30'da başlayan 2. Oturum'da sınıf içi uygulamalarda görevli öğretmenlerle süreç değerlendirmesi yapılmış ve sürecin etkin yürütülmesine yönelik görüş ve öneriler alınarak 16.00'da oturum sonlandırılmıştır.

     04 Ocak 2023 Çarşamba günü sınıf içi uygulamaların yürütüldüğü okullarımızdan Akdeniz ilçesine bağlı Kayatepe İlkokulu öğretmenleri ve öğrencilerini ziyaret edildi. Akdeniz İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Kadir KARAKUŞ,  Kayatepe İlkokulu Müdürü Mehmet ÇİMEN, Okul Müdür Yardımcısı Kamile ÖZDEMİR, projenin il ve okul koordinatörü, uygulayıcı öğretmenlerle yapılan değerlendirme toplantısında  sınıf içinde metinlere bağlı  farklı düzeylerdeki sorularla öğrencinin okuma başarısını artırmaya yönelik çalışmaların değerlendirilmesi yapıldı ve öğrencilerin süreçteki gelişimleriyle ilgili geribildirim alındı. 

    04 Ocak 2023 Çarşamba Üst Düzey Düşünme Becerilerine Dayalı Okuma Başarısının Artırılması Projesi kapsamında sınıf içi uygulamaların yürütüldüğü Akdeniz, Erdemli, Tarsus, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve 34 okul müdürüyle süreç değerlendirmesi, uygulamaların niteliğinin artırılması ve proje kapsamında etkinlik planlaması yapmak amacıyla toplantı gerçekleştirilmiş. Toplantıda bilgilendirme süreç değerlendirme ve bilgilendirme sunumu yapılarak; projenin amacı, yaygınlaştırılması, ilçe ve okul müdürleri tarafından takibin yapılması ve süreçte yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. İlçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürlerinin görüş ve önerileri doğrultusunda,  yapılan çalışmaların etkin ve doğru yürütülmesiyle ilgili kararlar alınmıştır.

05-01-202305-01-202305-01-202305-01-202305-01-202305-01-2023

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.