MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yaz Okulu" Seferberliği Başlattık 

Sevgili Velilerimiz:

 

Bu sene ilköğretime başlayacak olduğu halde henüz okulöncesi eğitimi almayan öğrencilerimizin eğitimlerini tamamlamak amacıyla başlattığımız eğitim seferberliğine hepinizin katılımını ve desteğini bekliyoruz.

 

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, onlar için her şeyin en iyisini istiyoruz. Elbette buna bütün geleceklerini de ilgilendiren eğitim hayatları da dahil. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki okul öncesi eğitim süresince çocuklar,  ilköğretime hazırlanırken paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır. 

 

Bu dönemde eğitim alması neden önemli, çocuk neden eğitimine ilköğretimle başlamasın? Okul öncesi eğitim önemli ve her çocuk için gereklidir. Bilim adamları bu dönemi çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak görmektedir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocukların daha hızlı ve başarılı bir gelişim gösterdikleri artık yadsınamaz bir gerçektir. 

 

Araştırmacılar,  çocuklarda zeka gelişiminin %70'lik kısmının okul öncesi dönemde (4-6 yaş)  tamamlandığını  ve öğrenme becerisinin de bu dönemde geliştiğini söylemektedirler. Çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olgular da hep bu  yaşta  gelişmektedir. Unutulmamalıdır ki farklı kültür ortamlarından ve ailelerden gelen çocuklar ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşır. Çocuk kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başlar. Dilini doğru ve güzel konuşma özelliğini bu yaşta öğrenir. Aile içi desteğin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.

 

Sevgili Anne babalar, güçlü bir başlangıç için eğitimde kesinlikle geç kalmamalıyız. Çocuklarınızın, sevgili öğrencilerimizin okul öncesi eğitimden faydalanarak ilkokula başlamaları için bizler elimizden geleni yapmaya hazırız. Çözemediğiniz, aşamadığınız sorunlarda lütfen bizlere ulaşın. Bizler, sizlere yardımcı olmak için, sevgili öğrencilerimiz için varız.

 

Milli Eğitim Bakanlığımızın, Sayın Bakanımız Ziya ZELÇUK 'un önderliğinde ortaya koymuş olduğumuz ''2023 Eğitim Vizyonu'' hedeflerine emin adımlarla koşarken ve tüm bu nedenleri düşündüğümüzde henüz Okul Öncesi Eğitim almamış öğrencilerimiz varsa onlara ulaşmak Mersin Milli Eğitim camiası olarak sevgili çocuklarımızı kucaklamak en büyük hedefimizdir.

                                                                                                                                                                                    Adem KOCA

                                                                                                                                                                         Mersin İl Milli Eğitim Müdürü

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.