MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SN. ADEM KOCA'NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SN. ADEM KOCA'NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SN. ADEM KOCA'NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Sevgili Meslektaşlarım,

Değerli Öğrenciler,

 

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, kahraman Türk ordusunun "Ya İstiklal, Ya Ölüm!" diyerek 26 Ağustos 1922 günü başlattığı Büyük Taarruz,  tam 98 yıl önce bugün, 30 Ağustos'ta büyük bir zaferle sonuçlanmış ve bu zafer, düşmanın İzmir'den denize dökülmesiyle son bulacak olan o müthiş emrin verilmesini mümkün kılmıştır:

"Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!"

Bu büyük zaferin ardından, emperyalist Batı devletleri için yok hükmünde olmaktan çıkıp bağımsız bir devlet olarak tanınmanın kapısını açtık. Bu zaferle birlikte, iki asır süren bir yıkılış sürecini nihayet durdurup varlığımızı, bağımsız bir vatan kurma sürecine taşıdık. 30 Ağustos, böyle bir zafer anının yıl dönümüdür işte, kutlu olsun!

Taarruzun son bulduğu anda, Mehmet Akif Ersoy'un "tek dişi kalmış canavar" diye nitelediği işgalci güçler, Batı Anadolu'da yakılmadık köy, yıkılmadık bina bırakmamış, büyük bir enkaza çevirdikleri topraklarımızı terk ederken kadın, çocuk, yaşlı demeden karşısına çıkan herkesi katletmişti. Yıkım büyük, kayıpların acısı tarifsizdi. İşte biz, bugün, üzerinde hür adımlarımızla dolaştığımız vatanımızı, bu büyük acılardan geçmiş fedakâr bir nesilden emanet aldık.

Eğitim camiasının neferleri olarak bizlere düşen en büyük görev, ecdadımızın canı pahasına verdiği büyük mücadelelerin unutulmasına asla izin vermemek ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi, şanlı tarihimizin bilinci içinde yetiştirmektir. Nereden ve hangi şartlardan geçerek bu günlere kavuştuğumuzu bilen bir nesil, geçmişte yapılan hataları tekrar etmeyecek, bizi gelişmiş ülkeler seviyesine yükseltecek yolda hızlı adımlarla ilerleyecektir.

Sevgili öğrencilerim,

Bu büyük zaferin 98. yıl dönümünde, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanı uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi şükranla anıyor, Yüce Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

              Adem KOCA

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.