MERSİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MillÎ Eğitim Müdürümüzün Karne Günü Mesajı

MillÎ Eğitim Müdürümüzün Karne Günü Mesajı

              Sevgili Öğrenciler,

Hayatınızın her aşamasında hedeflerinizin arkasından koşup ipi başarıyla göğüsleyen bireyler olmanız dileğiyle sözlerime başlamak isterim. Zira bugün burada bir yıllık emeğiniz ve çalışmanız sonucunda hedefe ulaşmış bir noktada olmanın sevinci ve gururu gözlerinize yansımış.  Her şeyin ötesinde bir öğretmen olarak sizlerle bu gururu ve mutluğu yaşamak çok kıymetli. 

Değerli Aileler! 

Karnenin tek başına çocuklara mal edilmesi, onlara yapılan büyük bir haksızlıktır. Karne, tek tek herkesin görevini ne kadar yaptığının karşılığıdır. 

Çocuğun; kişiliğinin, zekâsının, yeteneklerinin ve hayattaki duruşunun ifadesi gibi görünse de karneyi bir süreç olarak görmek, eğitim açısından daha önemlidir. 

            Başarı için de başarısızlık için de karne bir tahlil sonucudur. Karne, aileye ve öğretmene çocuğun nerede olduğunu gösterir. Hangi değerlerin eksik, hangi değerlerin yeterli olduğunun kanıtıdır. 

Başarısız çocuk diye bir tarifi kabul etmiyorum. Her çocuk, kendi gelişimine göre bir yeterliliğe sahiptir. 

Daha çok sevgi, biraz daha planlama, farklı yaklaşımlar, sabır, hoşgörü ve iyi niyet… Bunlar bizim yol haritamız için, temel prensipler olmalıdır. 

Böylece çocuklarımız daha çok sevgi, güven, istek duyacaklar; başarının tadına varmanın güçlü bilincini hissedecekler ve kendi istekleriyle harekete geçecekler. 

Birey olarak kabul görmenin başarı ve mizaç üzerindeki etkisi inanılmaz bir güçtür. 

Sevgili Öğretmenlerim,  

Eğitim çok ciddi bir iştir, bir ülkenin geleceği olan ve bize emanet edilen öğrencilerimizi en iyi şartlarda ve geleceği inşa edecek güçte yetiştirmek en büyük hedefimizdir. Milli değerlerini anlamış, özümsemiş ve kendini yetiştirmeyi başarmış bir nesil yetiştirmek hepimizin amacıdır.  Asım’ın nesli; benliğini unutmayan ama medeniyeti, teknolojiyi hiç korkmadan alan ve kullanan bir nesil. Öyle bir nesil yetiştireceğiz ki tıp alanında, bilim alanında, sosyal ve sanatsal alanlarda dünyanın gıptayla izleyeceği bir nesil olacak bu. İşte o zaman bizler de üzerimize düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmenin rahat ve huzurunu yaşamış olacağız.  

              Sevgili Çocuklarımız! 

Sizler vatanımızın geleceğisiniz, umudumuzsunuz, gözbebeğimizsiniz.  

En güzel hayaller ümitlerimiz için kurulur. Bizler, sizlerin dünyası için bugün, geleceği en güzel şekilde hayal etmek istiyoruz.

Varlığınız, var olma sebebimiz. Bizler, sizlere ne kadar borçluysak, sizler de geleceğe o kadar borçlusunuz. 

Bu borcu ödemenin tek yolu; evrensel bir değer olmak için iyi birer insan olmanız.  

Barışı sevdirin, savaştan nefret ettirin, insanları mutlu etmek için insanlık adına çok çalışın. Kazandığınız değerleri, dünyanın başka bölgelerindeki ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşın. Bizleri, biz yapan bütün değerleri yüceltin.

Adem KOCA

Mersin İl Millî Eğitim Müdürü

 

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dumlupınar Mah. GMK Bulvarı 33130 Yenişehir/MERSİN - 0324 329 14 81 / 84

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.